A rendelkezések a következők:
1.) A veszélyhelyzet fennállása alatt az adósnak a hitelező által üzletszerűen nyújtott hitel- és kölcsönszerződésből, illetve pénzügyi lízingszerződésből eredő tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettsége felfüggesztésre kerül.
A fizetési moratórium 2020. december 31-éig tart, melynek időtartamát a Kormány rendeletével meghosszabbíthatja.
A szerződéses kötelezettségek teljesítésének határideje, illetve a kötelezettségvállalás időtartama a fizetési moratórium idejével meghosszabbodik. A veszélyhelyzet fennállása alatt lejáró szerződés 2020. december 31-éig meghosszabbodik.
E rendelkezést a 2020.03.18-án éjfélig megkötött szerződésekre kell alkalmazni.
Az adós azonban dönthet úgy, hogy a kötelezettségét a moratórium alatt is teljesíti.
2.) 2020.03.19. napjától fogyasztói hitelek esetén a teljes hiteldíj mutató nem haladhatja meg a jegybanki alapkamat (0,9 %) 5 százalékponttal növelt mértékét.
3.) A nem lakás céljára szolgáló helyiségre vonatkozó bérleti szerződéseket 2020. június 30-áig nem lehet felmondással megszüntetni a következő ágazatokban:
- turisztikai ágazat
- vendéglátóipari ágazat
- szórakoztatóipari ágazat
- szerencsejáték működtetése
- filmipari, az előadóművész, a rendezvényszervezői terület
- sportszolgáltatást nyújtó terület
A tilalom időszaka alatt a bérleti díj e területen nem emelhető, akkor sem, ha ezt a szerződés lehetővé tenné.
A felmondási tilalom a Kormány rendeletével a veszélyhelyzet fennállásáig meghosszabbítható.
4.) A 3.) pontban meghatározott ágazatokban működő gazdasági egységekben 2020. március, április, május és június hónapokra a foglalkoztatott
5.) 2020. március 1. napjától 2020. június 30. napjáig terjedő időszakra nem kell turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetni, amely időszakra a turizmusfejlesztési hozzájárulás bevallására és megállapítására nem kerül sor.
6.) A személyszállítási szolgáltatást végző kisadózó vállalkozások tételes adófizetési kötelezettségük alól a 2020. március, április, május és június hónapokra mentesülnek.
7.) A veszélyhelyzet időtartama alatt előírt tilalmak, korlátozások betartása érdekében a munka törvénykönyve alábbi bekezdései eltérő szabályokkal kerülnek alkalmazásra a veszélyhelyzet megszűnését követő harminc napig:
-a munkáltató a közölt munkaidő-beosztást napi munkaidő kezdetét megelőzően kilencvenhat órával korábban is módosíthatja
-a munkáltató a munkavállaló számára az otthoni munkavégzést és a távmunkavégzést egyoldalúan elrendelheti
-a munkáltató a munkavállaló egészségi állapotának ellenőrzése érdekében a szükséges és indokolt intézkedéseket megteheti
A fenti részben foglalt szabályoktól eltérő kollektív szerződéses rendelkezéseket e rendelet hatályának tartama alatt alkalmazni nem lehet.
A munkavállaló és a munkáltató az Mt. rendelkezéseitől külön megállapodásban eltérhetnek.
A Kormány részletszabályok kiadását tervezi, ha ezek megjelennek, Hírlevelünkben tájékoztatjuk ügyfeleinket.
Varga Ferenc
adótanácsadó